Nasza Misja

Założenia i Realizacja Programu Wychowawczego

Niepubliczne Przedszkole Montessori „Sprytny Maluch”, realizuje cele  i zadania wynikające z ustawy o systemie oświaty
poprzez program wychowania i edukacji oparty na pedagogice dr Marii Montessori, program wspierający społeczny,
emocjonalny i intelektualny rozwój każdego dziecka.

Cel Wychowania

Celem przedszkola jest pomoc każdemu dziecku w jego integralnym rozwoju, przy pełnym poszanowaniu jego godności
i we współpracy z rodzicami. Szacunek dla indywidualności dziecka i wiara w jego wewnętrzny potencjał są podstawą naszej pracy. Naszą intencją jest aby stworzyć warunki, w których dzieci zarówno te o większych, jak i te o mniejszych możliwościach, będą mogły w pełni rozwinąć unikalne potencjały.

Rola Przygotowanego Otoczenia

Przygotowane otoczenie w przedszkolu Montessori pozwala dzieciom rozwinąć naturalną chęć zdobywania wiedzy.
Wrodzona dziecięca  pasja uczenia się jest wspierana poprzez umożliwienie dzieciom spontanicznej celowej aktywności,
pod kierownictwem dobrze przygotowanego otoczenia.

Rozwój Koncentracji i Samodyscypliny

Poprzez swoją pracę dzieci rozwijają koncentrację i radosną samodyscyplinę. Dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie
i zgodnie z własnym rytmem, według indywidualnych możliwości. Istotą wychowania jest doprowadzenie dziecka do samodzielności,
niezależności od dorosłych, odpowiedzialności i miłości do świata.

Wychowanie w Duchu Godności i Akceptacji

Dzięki pedagogice Montessori pomagamy dzieciom odkryć swoją godność wśród własnych niedoskonałości i osobistych ograniczeń.
Chcemy nauczyć dzieci wyrażać swoje zdanie, bronić własnego stanowiska i swoich praw w sposób kulturalny,nie raniąc godności drugiego człowieka i jego prawa do własnego zdania. Pragniemy, aby dzieci były szczęśliwe, potrafiąc akceptować siebie i innych ludzi w ich różnorodności bez porównywania się z nimi. W przedszkolu dzieci uczą się pracować zarówno niezależnie,  jak i współpracować z innymi.

Wsparcie Rodziców i Realizacja Programu Nauczania

Celem, do którego dążymy, jest nie tylko realizacja pedagogiki Montessori, podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
ale również służenie rodzicom wsparciem wychowawczym. Realizacja autorskiego programu nauczania odbywa się  zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego, co w rezultacie ostatecznym zapewnia dziecku wszechstronny rozwój, możliwość realizacji indywidualnych potrzeb, umiejętności i zamierzeń dziecka.